National Television Awards

The complete list of nominees for the National Television Awards taking place on January 26, 2011.

 

BEST TALENT SHOW

 

Britain’s Got Talent

Dancing On Ice

Don’t Stop Believing

Let’s Dance For Sport Relief

Over The Rainbow

So You Think You Can Dance?

Strictly Come Dancing

The X Factor

 

BEST COMEDY PROGRAMME

 

Benidorm

Harry Hill’s TV Burp

John Bishop’s Britain

Last Of The Summer Wine

Life Of Riley

Live At The Apollo

Michael McIntyre’s Comedy Roadshow

Miranda

My Family

Outnumbered

Peep Show

Rev

The Armstrong And Miller Show

The Impressions Show With Culshaw and Stephenson

The IT Crowd

 

BEST DRAMA

 

A Touch Of Frost

Above Suspicion – The Red Dahlia

Ashes To Ashes

Casualty

Collision

CSI: Crime Scene Investigation

Doc Martin

Doctor Who

Five Days

Foyle’s War

Heartbeat

Heroes

Holby City

Hustle

Identity

Lark Rise To Candleford

Law & Order: UK

Lewis

Luther

Married Single Other

Merlin

Midsomer Murders

Murderland

New Tricks

Shameless

Sherlock

Silent Witness

Spooks

The Mentalist

Waking The Dead

Wallander

Waterloo Road

Wild At Heart

 

BEST DRAMA PERFORMANCE

 

David Jason – A Touch Of Frost

Kelly Reilly – Above Suspicion – The Red Dahlia

Ciaran Hinds – Above Suspicion – The Red Dahlia

Philip Glenister – Ashes To Ashes

Keeley Hawes – Ashes To Ashes

Georgia Taylor – Casualty

Michael French – Casualty

Douglas Henshall – Collision

Martin Clunes – Doc Martin

Matt Smith – Doctor Who

Karen Gillan – Doctor Who

Suranne Jones – Five Days

David Morrissey – Five Days

Michael Kitchen – Foyle’s War

Joe McFadden – Heartbeat

Hayden Panettiere – Heroes

Luke Roberts – Holby City

Rosie Marcel – Holby City

Adrian Lester – Hustle

Robert Glenister – Hustle

Julia Sawalha – Lark Rise To Candleford

Bradley Walsh – Law & Order: UK

Ben Daniels – Law & Order: UK

Kevin Whately – Lewis

Laurence Fox – Lewis

Idris Elba – Luther

Shaun Dooley – Married Single Other

Colin Morgan – Merlin

Bradley James – Merlin

John Nettles – Midsomer Murders

Robbie Coltraine – Murderland

Alun Armstrong – New Tricks

James Bolam – New Tricks

Amanda Redman – New Tricks

Dennis Waterman – New Tricks

David Threlfall – Shameless

Rebecca Atkinson – Shameless

Benedict Cumberbatch – Sherlock

Martin Freeman – Sherlock

Emilia Fox – Silent Witness

Richard Armitage – Spooks

Peter Firth – Spooks

Simon Baker – The Mentalist

Trevor Eve – Waking The Dead

Sue Johnston – Waking The Dead

Kenneth Branagh – Wallander

Amanda Burton – Waterloo Road

William Ash – Waterloo Road

Stephen Tompkinson – Wild At Heart

Dawn Steele – Wild At Heart

 

BEST DIGITAL CHOICE

 

24

American Idol

Being Human

Bones

Britain’s Got More Talent

Chris Ryan’s Strike Back

Desperate Housewives

Don’t Tell The Bride

Eddie Izzard: Marathon Man

Family Guy

Glee

Got To Dance

House

I’m A Celebrity… Get Me Out Of Here Now!

Lost

Mr Bean: The Animated Series

Peter Andre: The Next Chapter

Russell Howard’s Good News

Skins

Stargate Universe

The Inbetweeners

The Vampire Diaries

The Xtra Factor

What Katie Did Next

 

BEST FACTUAL PROGRAMME

 

Antiques Roadshow

Celebrity Masterchef

Countryfile

DIY SOS

James May’s Toy Stories

Jimmy’s Food Factory

Joanna Lumley’s Nile

Junior Apprentice

Lion Country

Nigel Slater’s Simple Suppers

One Born Every Minute

Piers Morgan On Marbella

Richard Hammond’s Invisible Worlds

Secret Britain

Seven Ages Of Britain

The Gadget Show

The Lakes

Top Gear

Watchdog

Who Do You Think You Are?

 

BEST SERIAL DRAMA

 

Coronation Street

EastEnders

Emmerdale

Hollyoaks

Home & Away

Neighbours

 

BEST SERIAL DRAMA PERFORMANCE

 

Bill Tarmey – Coronation Street

Simon Gregson – Coronation Street

Chris Gascoyne – Coronation Street

Katherine Kelly – Coronation Street

Jane Danson – Coronation Street

Alison King – Coronation Street

Lindsey Coulson – EastEnders

Marc Elliott – EastEnders

Don Gilet – EastEnders

Steve McFadden – EastEnders

Diane Parish – EastEnders

Lacey Turner – EastEnders

Danny Miller – Emmerdale

Dominic Brunt – Emmerdale

Jeff Hordley – Emmerdale

Amanda Donohoe – Emmerdale

Charlotte Bellamy – Emmerdale

Natalie J Robb – Emmerdale

Jorgie Porter – Hollyoaks

Claire Cooper – Hollyoaks

Bronagh Waugh – Hollyoaks

Andrew Moss – Hollyoaks

Anthony Quinlan – Hollyoaks

Kieron Richardson – Hollyoaks

Stefan Dennis – Neighbours

 

BEST TOPICAL MAGAZINE PROGRAMME

 

BBC Breakfast

Daybreak

GMTV

Loose Women

The Alan Titchmarsh Show

The One Show

The Wright Stuff

This Morning

 

BEST NEWCOMER

 

Steven Miller – Casualty

Paula Lane – Coronation Street

Ricky Norwood – EastEnders

Marc Silcock – Emmerdale

Olga Fedori – Holby City

Emmett J Scanlan – Hollyoaks

 

BEST ENTERTAINMENT PROGRAMME

 

101 Ways To Leave A Game Show

71 Degrees North

A Question Of Sport

All Star Family Fortunes

All Star Mr And Mrs

Animals Do The Funniest Things

Ant And Dec’s Push The Button

Big Brother

Celebrity Mastermind

Derren Brown: The Event

Friday Night With Jonathan Ross

Have I Got News For You

Hole In The Wall

I’m A Celebrity… Get Me Out Of Here!

James Corden’s World Cup Live

Justin Lee Collins: Good Times

Mock The Week

Never Mind The Buzzcocks

New You’ve Been Framed!

Odd One In

Outtake TV

Paul O’Grady Live

Piers Morgan’s Life Stories

QI

Take Me Out

The Big Fat Quiz Of The Year

The Door

The National Lottery: In It To Win It

The Whole 19 Yards

Tonight’s The Night

Total Wipeout Celebrity Special

Who Wants To Be A Millionaire?

 

BEST ENTERTAINMENT PRESENTER

 

Ant & Dec

Bruce Forsyth

Caroline Flack

Cat Deeley

Chris Tarrant

Claudia Winkleman

Davina McCall

Dermot O’Leary

Fern Britton

Graham Norton

Harry Hill

Holly Willoughby

Jimmy Carr

Jonathan Ross

Justin Lee Collins

Paul O’Grady

Phillip Schofield

Piers Morgan

Stephen Mulhern

Steve Jones

Tess Daly

Vernon Kay

 

Source: Metro.co.uk

Here are the live results of winners of the NTAs as they happen.

Entertainment Show

Ant and Dec’s Saturday Night Takeaway – WINNER!
The Paul O’ Grady Show
Big Brother
I’m a Celebrity, Get Me Out of Here!

Comedy Programme

Benidorm
Harry Hill’s TV Burp
The Inbetweeners
Gavin and Stacey – WINNER!

Serial Drama Performance

Gray o’ Brien (Coronation Street)
Simon Gregson (Coronation Street)
Lacey Turner (Eastenders) – WINNER!
Katherine Kelly (Coronation Street)

Star Travel Documentary

Stephen Fry (Stephen Fry in America) – WINNER!
Billy Connolly (Journey to the Edge of the World)
Piers Morgan (Piers Morgan on Dubai)
Joanna Lumley (Joanna Lumley in the Land of the Northern Lights)

Newcomer

Bronagh Waugh (Hollyoaks)
James Sutton (Emmerdale)
Neil McDermott (Eastenders)
Craig Gazey (Coronat


ion Street) – WINNER!

Entertainment Presenter

Ant and Dec – WINNER!

Paul O’ Grady
Holly Willoughby
Michael McIntyre


Drama

Doctor Who – WINNER!

Casualty
The Bill
Shameless

Factual Programme

Loose Women WINNER!
The Apprentice
Come Dine With Me
Top Gear

Special Recognition Award

Stephen Fry WINNER!


Talent Show

Strictly Come Dancing
X Factor –
WINNER!
Britain’s Got Talent 
Dancing on Ice


Drama Performance

 

Philip Glenister (Ashes to Ashes)

David Jason (A Touch of Frost)
David Threlfall (Shameless)
David Tennant (Doctor Who
) – WINNER!


Serial Drama

Coronation Street – WINNER!
Eastenders 
Emmerdale
Hollyoaks

  • BBC One
  • BBC Two
  • BBC Three
  • ITV1
  • ITV2
  • 4
  • E4
  • Film4
  • More4
  • Five
  • Fiver
  • Sky1